ZAĻĀ SINAGOGA TRIJOS DARBĪBAS GADOS
Kopš 2016. gada janvāra, kad pēc Rēzeknes pilsētas pašvaldības sekmīgi īstenotā restaurācijas projekta Zaļā sinagoga vēra durvis, to apmeklējuši vairāk nekā 20 000 interesentu. Kvalitatīvi veiktā vecākās koka ēkas restaurācija sinagogai piešķīra jaunu elpu – tā kalpo kā ebreju kopienas sakrālo tradīciju vieta, kur lūgšanas tradicionālajos svētkos (Pesah, Purim, Roš-ašana, Hanuka u.c.) papildina klezmermūzikas ansambļu «L’ Chaim», biedrības «Arayn» koncerti.
Šeit notiek arī izglītojošās aktivitātes izglītības iestāžu audzēkņiem (novitāte – muzejpedagoģiskajā programmā «No Purima līdz Hanuka svētkiem» jaunāko klašu skolēniem tiek rīkota kipu izgatavošanas meistardarbnīca). Lielu in-teresi izraisa grāmatu prezentācijas un video lekcijas. Tā kā pilsētas iedzīvotājiem īpaša interese ir par ebreju kulinārajām tradīcijām, tad ar entuziastu, kā arī kafejnīcu «AD Story» un «Argo» atbalstu pēc senām receptēm tika gatavots gan Cimesa sautējums, gan teiglahi, gan vairāku veidu foršmaks.
Esam gandarīti, ka triju gadu laikā sinagogu apmeklējušas 412 tūristu grupas. 78% grupu bija no Latvijas, pārējie no Eiropas Savienības (14%) un no NVS valstīm (8%). Īpaši ir individuālie tūristi no Izraēlas, jo bijušajiem rēzekniešiem tās ir emocionālas atmiņas par Zaļo sinagogu savā bērnības zemē. Šeit ierodas arī tie ebreji, kas dzimuši Izraelā, bet pēc vecām fotogrāfijām meklē savu senču bērnības ielas, mājas, skolas vai bijušo sinagogu vietas vecpilsētā. Vistālākie individuālie tūristi ir bijuši no Indijas, Dienvidāfrikas Republikas un Jaunzēlandes.
Svarīgākais notikums, kas nesen papildināja Zaļās sinagogas apkārtnes kultūrvēsturisko nozīmību, bija Kukļu dzimtas piemiņas zīmes atklāšana. Skvērā iepretī sinagogai pie piemiņas akmens ar simbolisko durvju arku var uzzināt īpašo stāstu par šīs dzimtas pirmsākumiem 18. gs. Bet sinagogas telpās interesenti var iepazīt Kukļu dzimtas pētnieka Jena Levina no Londonas apkopoto Kukļu dzimtas koku fotoalbumā, kā arī mākslinieciski veidotu Toru piecās valodās ar Romas pāvesta autogrāfu.
Lai vairāk piesaistītu tūristus, turpmāk paralēli Zaļās sinagogas iepazīšanai piedāvāsim tematisku pastaigu ekskursiju «Krustceļu Rēzekne» pa rekonstruēto Latgales ielu ar tās fasāžu arhitektonisko īpatnību analīzi. Vasaras sezonā sadarbībā ar dažām kafejnīcām tūristu grupām tiks piedāvātas pusdienu maltītes ebreju gaumē. Turpināsim aktivizēt muzikālo norišu rīkošanu. Jaunais komponists Edgars Raginskis sola šovasar sinagogā piedāvāt savas muzikālās poēmas pirmatskaņojumu. Jau pašlaik izstrādājam šī pavasara Muzeju nakts projekta «Tālavas taurētājs» aktivitātes, sasaistot brīvības tēmu loku ar ebreju vēsturisko mantojumu.
Voldemārs IVDRIS,
Zaļās sinagogas ekskursiju gids
Aleksandra Lebeda foto
Attēlā: 2018. gada martā pie Zaļās sinagogas norisinājās Viestura Kairiša (plaši pazīstamās filmas «Melānijas hronikas» autora, Latgaliešu kultūras gada balvas «Boņuks» laureāta) vēsturiskās spēlfilmas «Pilsēta pie upes» ziemas ainu uz-ņemšana.
Leave a Reply