ZAĻĀ SINAGOGA: GADS PĒC RESTAURĀCIJAS
Šajās dienās aprit gads kopš pēc restaurācijas darbu pabeigšanas tika atklāta Zaļā sinagoga, kas darbojas ne tikai kā koka arhitektūras mantojuma centrs un ebreju vēstures ekspozīcija. Tā atkal ir kļuvusi par ebreju kopienas lūgšanu vietu, šeit tika svinēti Purima, Pesaha un Roš-a-šana svētki ar lūgšanām, videolekcijām un ebreju virtuves ēdienu degustāciju. Ar jauniem akcentiem sinagogas sakrālās funkcijas papildināja vairāki klezmeru un tradicionālās mūzikas koncerti, piešķirot skanējumam īpašu noskaņu, bet klausītājiem ļaujot novērtēt telpu lielisko akustiku.
Galvenie Zaļās sinagogas apmeklētāji bija tūristi.
Pavisam sinagogu apmeklējuši 10 401 interesenti – (iekļauti individuālie tūristi, ģimenes, tūristu grupas un pasākumu apmeklētāji)
– tai skaitā no visiem apmeklētājiem – 4057 individuālie apmeklētāji no Latvijas (individuālie tūristi, pasākumu apmeklētāji).
– tai skaitā no visiem apmeklētājiem – 679 individuālie apmeklētāji no 27 ārvalstīm (individuālie tūristi, pasākumu apmeklētāji, ES valstis, Krievija, Izraēla, ASV, Turcija, Ēģipte, DĀR, Austrālija, Kanāda u.c.).
Pavisam sinagogu apmeklējušas 199 tūristu (pieaugušo un izglītības iestāžu audzēkņu) grupas ar 4975 tūristiem.
– tai skaitā – 85 Latvijas tūristu grupas ar 3625 tūristiem,
– tai skaitā – 45 ārvalstu tūristu grupas ar 1350 tūristiem (10 grupas no Izraēlas (126 tūristi), 8 grupas no Eiropas Savienības valstīm (217 tūristi).
– tai skaitā – 28 izglītības iestāžu audzēkņu un studentu grupas ar 690 tūristiem
Tūristu grupām atkarībā no to sastāva sagatavots vairāku tematisko ekskursiju piedāvājums gida vadībā. Vispopulārākās no tām – “Zaļā sinagoga laiku lokos”, “Zaļā sinagoga – Aškenazu ebreju tradīciju liecība”, “Rēzeknes ebreju kvartālu īpatnības vēsturiskajā centrā un Zaļā sinagoga”. Daudzi interesenti vēlējās tuvāk iepazīt sinagogas restaurācijas rezultātus, mūsdienu inovāciju izmatošanu ekspozīcijas veidošanā, lūgšanu zāles griestu dekorus, koka ansambļa īpatnības, kā arī sakrālo priekšmetu nozīmi.
Izglītības iestāžu audzēkņu grupām atkarībā no vecuma sagatavotas un realizētas muzejpedagoģiskās programmas ar interaktīvām aktivitātēm – “Ebreju svētki no Purima līdz Hanukai”.
Zaļā sinagoga papildināta ar jauniem eksponātiem (rakstītā Tora, Parohet, ebreju lūgšanu rituālu sakrālie priekšmeti – ecba, tallit, keara u.c.), kā arī iekārtota neliela bibliotēka ar dokumentāli vēsturiska un sakrāla satura literatūru.
Personīgi man šis gads sinagogā bija ne vien izaicinājums piesaistīt apmeklētājus, bet arī interesantu tikšanos un atklājumu laiks. Ļoti daudz sinagogu apmeklēja tieši rēzeknieši, kas šo vietu agrāk zināja tikai no ārpuses, bet apskate pēc restaurācijas viņiem bija vesels atklājums par ebreju tradīcijām. Tāpēc man nācās ļoti daudz ne vien skaidrot ebreju vēsturi un sakrālo rituālu nozīmi, bet arī kliedēt dažādus mītus un stereotipus par ebreju tradīcijām. Daudzi rēzeknieši dalījās savās atmiņās par ebrejiem, kuri dzīvojuši kaimiņos, atceroties gan kopīgo, gan atšķirīgo, bet akcentējot toleranto attieksmi dažādu etnosu un konfesiju vidē.
Īpaši emocionālas man bija tikšanās ar bijušajiem rēzekniešiem, kas pirms vairākiem gadu desmitiem kā bērni bija apmeklējuši sinagogu, bet tagad dzīvo Izraēlā. Viņu personīgās atmiņas, pārdzīvojumi bagātināja manu gida stāstījumu par sinagogu, bet dāvinājumi – Toras tīstoklis un mezuza papildina sinagogas sakrālo priekšmetu klāstu. Viena no spilgtākajām tikšanās reizēm bija ar Bencionu Zilberu no Izraēlas, kura vecvectēvs – Ichaks Cijuni 20.gs. sākumā bijis Zaļās sinagogas rabīns. Tieši viņš ieviesa skaidrību par genizu – restaurācijas procesā atklāto, bet ekspozīcijas veidotājiem īsti neizprasto lūgšanu telpas zemgrīdas padziļinājuma nozīmi. Nupat no Izraēlas saņēmām sūtījumu – Ichaka Zilbera atmiņu krājumu “Lai tu paliktu ebrejs”. Grāmatā ir arī interesantas atmiņu epizodes par Rēzekni.
Šogad Zaļā sinagoga turpinās piedāvāt tūristiem gan jaunas tematiskās ekskursijas, gan izglītojošus pasākumus, gan videofilmas. Esam piedāvājuši sarīkot koncertu jaunizveidotajai klezmeru mūzikas grupai – “L’Chaim”. Jauni akcenti būs arī Muzeju naktij. Iespējams, skatītāji tiks aicināti uz īpašām kamerizrādēm, kas iestudētas inscenēšanai tieši sinagogas telpās. Savukārt rudenī gaidāms spilgts muzikāls notikums – kāds jauns komponists ir piedāvājis atskaņot savu īpaši Zaļajai sinagogai komponētu vokāli-instrumentālu poēmu.
Voldemārs Ivdris
Leave a Reply