Rēzeknes sinagoga uz atdzimšanas sliekšņa
Rēzeknes sinagogā, kura pazīstama rēzekniešiem kā „Zaļā sinagoga”, projekta „Rēzeknes zaļās sinagogas restaurācija, iekļaujot koka arhitektūras mantojuma centra un ekspozīcijas par ebreju kultūras mantojuma izveidi” ietvaros sākušies ēkas remonta un restaurācijas darbi.
Pašlaik kompānijas „INTECO WOOD” speciālisti veic konstrukciju demontāžu, turklāt katrs solis tiek fiksēts un ierakstīts restaurācijas žurnālā. Pirmo reizi kopš daudziem gadiem tika atvērti logu slēģi un daļa logu stiklu jau izņemta. Pēc būvfirmas „INTECO WOOD” īpašnieka un direktora Daiņa Molodcova teiktā, daudzi cilvēki, redzot logus un durvis vaļā, grib zināt, kādi darbi šeit notiek, bet dažiem cilvēkiem tas ir atklājums, uzzinot, ka šī ir sinagogas ēka. „Darbs sagaidāms ļoti sarežģīts un atbildīgs, jo vispirms tā ir vairāk kā gadsimtu vecu koka elementu un apšuvuma restaurācija. Mūsu kompānijai ir visai liela pieredze darbā ar koku, jo mūsu darbības iesākumā bija tieši galdniecības darbi. Sinagogas restaurācija – tas ir sava veida izaicinājums mums visiem, bet mēs tiksim galā un, kas ir ne mazāk svarīgi, iegūsim nenovērtējamu koka ēku restaurācijas pieredzi. Jāmin, ka viena no pamata grūtībām, ar kurām mēs saskārāmies, ir tā, ka nepietiek uzskates materiālu par sinagogu. Mums ir svarīgas jebkuras detaļas par to, kā izskatījās sinagoga no ārpuses un no iekšpuses”, – stāsta D. Molodcovs.
Paredzamais remonta un restaurācijas darbu apjoms iespaido, jo, pirmkārt, sinagogas ēka ir ļoti veca, un pēdējā pusgadsimta laikā remontdarbi tur netika veikti. Otrkārt, kaut arī ēkai nav „valsts nozīmes vēstures un arhitektūras pieminekļa” statusa, šai ēkai mūsu pilsētā ir īpaša vērtība, jo tā ir lieciniece daudziem notikumiem kādreiz ļoti lielās ebreju diasporas dzīvē. Visi projekta dalībnieki ir vienisprātis par to, ka sinagogas rekonstrukcijas mērķis ir vēstures elpas un ēkas identitātes saglabāšana, tādēļ katra detaļa tiek uzmanīgi izpētīta un tikai tad pieņemts lēmums par tās remontu, daļēju vai pilnīgu nomaiņu. Piemēram, atsevišķā rindkopā projekta tehniskajā dokumentācijā ir izcelta 19.gadsimta vidus velmētā stikla saglabāšana. Tāpat ir atrunāts, ka logu un durvju elementu nostiprināšanai tiks izmantotas koka tapas, nevis līme, skrūves vai naglas. Krāsošanas darbos tiks pielietota īpaša krāsa, kuras pamatā ir aukstās spiedes linu eļļa. Pat naglas dēļu savienošanai pēc iespējas tiks izmantotas atkārtoti, vai arī tiks iegādātas tikai kaltās.
Taču tas nebūt nenozīmē, ka ēka nebūs pielāgota 21.gadsimta cilvēka vajadzībām. Šeit tiks izveidoti mūsdienīgi sanitārie mezgli, ēka tiks pieslēgta pilsētas centrālajai ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmai. Tāpat ēka būs pielāgota arī piekļūšanai cilvēkiem ar kustības traucējumiem.
Projektu, kas uzsākts 2013.gada 14.decembrī, realizē Rēzeknes pilsētas dome, bet tās partneri ir profesionālā skola Sam Eyde (Norvēģija), Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola un Rēzeknes tehnikums (kādreizējā Austrumlatgales Profesionālā vidusskola). Projekta realizācijas termiņš – 24 mēneši. Projekta vadītāja N. Jupatova, tālrunis +37164607686.
Projekts EEZLV04/INP/2013/5 „Rēzeknes zaļās sinagogas restaurācija, iekļaujot koka arhitektūras mantojuma centra un ekspozīcijas par ebreju kultūras mantojuma izveidi” līdzfinansēts no Eiropas ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana”. Kopējie plānotie projekta izdevumi ir 711 437,00 euro, no kuriem 95% (675 865,00 euro) ir atbalsta summa (85% – EEZ finanšu instruments, 15% valsts budžeta līdzfinansējums), bet 5% – līdzfinansējuma saņēmēja finansējums.